Edward Snowden’ın “Permanent Record” Kitabı Yayımlanıyor

Edward Snowden Permanent Record

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) eski çalışanı Edward Snowden’ın “Permanent Record” başlığını taşıyan otobiyografisi, Macmillan Publishers’a bağlı yayın şirketi Metropolitan Books etiketiyle yayımlanacak.

  • Permanent Record, ABD de dahil olmak üzere toplam 20 ülkede 17 Eylül’den itibaren raflarda olacak.

Ancak Snowden’ın ABD’nin gizli yönetim sırlarını ortaya çıkarıp önce Hong Kong’a, daha sonra da Moskova’ya kaçtığı ve ülkeye dönmesi halinde tutuklanıp hakkında dava açılacağı biliniyorken; içinde yasak bilgilerin bulunduğu kitabın ABD menşeli, büyük bir yayınevi tarafından basılması, kitabın basımının hukuki boyutuna ilişkin birtakım tartışmaların doğmasına yol açtı.

Edward Snowden
Edward Snowden

Basında yükselen sorulara, yayınevinin muhatabı ve Snowden’ın hukuk danışmanı Ben Wizner cevap verdi.

ABD yasalarında bilgileri izinsiz olarak elinde tutan veya bunları yayan kişi ve kurumların dava edileceğine yönelik bir ibare bulunmasına rağmen Wizner, devletin herhangi bir yayınevi veya gazeteciye bu yasa gereğince hiçbir zaman dava açmadığını söylüyor.

  • Ayrıca Wizner, yayınevinin Snowden’a ödeme yapmasının yasalara karşı olmadığını da ekliyor.

Wizner’a yöneltilen bir başka soru da Snowden’ın kitabı bir dönüş bileti olarak görüp görmemesiyle alakalı. Buna karşılık danışman, kitabın bir özür niteliği taşımadığını, tam tersine pek çok yetkiliyi kızdıracağını belirtiyor.

Yazı: Merve Coşkun

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here