Gürültüyü Azaltan Ezgiler

Gurultuyu Azaltan Ezgiler

Bu yazımızda biraz daha günümüze yaklaşan, özellikle 2000’li yılları küresel anlamda etkileyen “Punk Rock” akımını ve “My Chemical Romance” grubu ile olan etkilerini inceleyeceğiz.

My Chemical Romance

Punk Rock Tarzı

Punk” kelime anlamı ile Türkçede “aşağılama, boş, gereksiz, saçmalık” gibi anlamlarda karşılanır. Fakat “Punk Rock” dışlanmışların, düzene (bireysel anlamda da olsa) içsel bir başkaldırının, aslında “yeter artık sıkıldım eziklikten” diyenlerin rock müzikteki tarzıdır.

Normalde 70 sonraları filizlenen akım, endüstriyel anlamda ilgi çekici bulunmadığından olsa gerek, 2000’lerin başlarında patlamasını yaptı.

Punk Rock

Bu patlamanın dinamitleri birazda gençlik dizileri ve filmlerin tarz olarak “punk rock”ı benimsemeleri ile yerleşmiş oldu. (Disney’in çoğu dizi ve filminde hala daha hip hop tercihi ile kafa kafayadır.)

Punk Rock denilince akla gelen isimlerden bazıları GreenDay, Avril Lavigne, All American Rejected, Blink 182, Panic! At The Disco ve nihayet My Chemical Romance grubu olarak sayılabilir.

Tabii ki daha bir sürü grup vardır ancak en evrensel olanları arasında bu isimler hiç şüphesiz başı çeker. Ama biz çok dağılmadan neden bu isimlerin arasından My Chemical Romance’ı seçtiğimize gelelim.

Neden My Chemical Romance?

Bu seçimi yaparken grubun kuruluş fikrinin ve solist – dinleyici ilişkisinin ilginç oluşumunu dikkate aldım. Grubun solisti olan Gerard Way, aslında çizgi roman çizeri olarak sanatını sürdürüyormuş. 11 Eylül olaylarından sonra sesini daha geniş kitlelere duyurmak için müzikte profesyonelliğe gitmiş ve 2001 yılında “My Chemical Romance” bu şekilde ortaya çıkmış.

Gerard Way
Gerard Way

Albümler ve Single Çalışmaları

My Chemical Romance, ilk stüdyo albümü olan “I Brough You My Bullets, You Brough Me Your Love” albümünü, 11 Eylül olaylarından bir yıl sonra, tansiyon henüz dinmemişken piyasaya sürmüş.

Bu albümdeki “Skylines and Turnstiles” şarkısı da grubun ilk  ve doğrudan 11 Eylül olaylarından bahsettiği şarkısıdır. Sonrasında grup sırasıyla; “Three Cheers of Sweet Revenge, The Black Parade, Danger Days, The True Lives Of The Fabulous Killjoys” ve bu albümlerin yanında konser albümleri de çıkartmıştır.

Single olarakta “I’m Not Okey, Number 1, 2, 3, 4, 5” single’leri vardır. Ancak grup, büyük çıkışını “The Black Parade” albümleri ile yapmıştır. Çoğu bilinen ve kült olan şarkıları da bu albüm içerisinde bulunur. Hatta grubun dağılması süreci, bu albümün tadını yaptıkları diğer işlerden alamadıkları için olmuştur bir nevi.

Yukarıda bahsettiğim albüm ve singleler arasında “Punk“ müziğin güzel örneklerini seçtim. Bu şarkılar hem “punk” kültürünün bakış açısını, hem de “My Chemical Romance” grubunu anlatacak:

Welcome to the Black Parade, Famous Last Words, I Don’t Love You, Helena, I’m Not Okey

Gerileme ve Dağılış Süreci

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, Gerard Way ‘in açıklamaları grubun “The Black Parade” albümü sonrasında tekrara girdiğini ve o ortalığı kasıp kavuran enerjilerini bulamadıklarını söylemesiyle 2013 yılında grup dağılmıştır.

Ancak günümüzde halen 100 milyonlarla dinlenmeleri, evrensel müziğin dünyasında sağlam kökleri olduğunun güzel göstergesidir.

“Punk” kültürünü derinden etkileyen ve yorumlayan, kolay unutulmayacak bir gruptur My Chemical Romance. Devam yazılarımızda Rock müziğin alt kültürlerine yine yer vereceğiz. Bir sonraki yazıya kadar müzikle kalın.

Günün şarkısı: Mud Flow – Chemicals

Yazı: Ömer Acar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here