18 Aralık 1946 yılında Cincinnati’de doğan Steven Allan Spielberg, tüm zamanların en fazla hasılat yapan filmlerinin büyük bir kısmına yönetmenlik yapmıştır. UCLA’ya kabul edilmemesinden sonra California State University’de okurken diğer bir taraftan da Universal Studios’ta kurgu bölümünde para almadan stajyerlik yapmaya başladı ve bu sayede de film kariyerine başladı.

Steven Spielberg
Steven Spielberg

Buradayken 1968 yılında kısa filmi Amblin’i çekti. Ardından ise Jaws, 1941, E.T. the Extra-Terrestrial, Indiana Jones Serisi, Jurassic Park, Schindler’s List, Er Ryan’ı Kurtarmak, Münih, Dünyalar Savaşı, Transformers serisi, Savaş Atı, Lincoln, Azınlık Raporu, Sıkıysa Yakala, Yapay Zeka, Atamızın Bayrakları, Amistad, Güneş İmparatorluğu gibi yapımlarda yönetmenlik koltuğuna oturarak oldukça başarılı sonuçlar elde etmiş oldu.

Dini inanışı Yahudiliktir. Şuan bilinen 2015 yılı geliri 3,6 milyon doları bulmaktadır. Ayrıca ünlü senarist Anne Spielberg’ın erkek kardeşidir. Sırasıyla Amy Irving ve Kate Capshaw’den yaptığı evliliklerden altı çocuk sahibi olmuştur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here