Kore’nin İşgali

Joseon İmparatorluğu (Kore) iç karışıklıklar yüzünden güç kaybetmeye devam ettiğinden sığınacak başka güç arayışına girmekteydi. Rusya’nın Kore’yi desteklemesi Japonya için stratejik bir noktayı kaybetmek demekti.

Rus-Japon ilişkileri gittikte gerilmiş, Japonya Kore üzerindeki hâkimiyetini Rusya’ya kabul ettirmek amacıyla 10 Şubat 1904’te Rusya’ya savaş ilan etmiştir. Savaş ilanının ardından Japonya Kore’nin Japonya’nın güvenliğini sağladığına ilişkin bir bildiri yayınlamıştır.

Japon İsgali

Bu bildiri karşısında her ne kadar tarafsız olmayı seçse de, Japonların askeri üs olarak gördükleri Kore toprakları; 23 Şubat 1904’te Japonya’nın Kore topraklarına girmesiyle Kore- Japonya protokolünü imzalanmasına yol açmıştır.

۞ Rus-Japon savaşının bitiminin ardından imzalanan Portsmouth Anlaşması’nın birinci maddesi ile Rusya, Japonya’nın Kore üzerindeki hâkimiyetini kabullenmiş bulunmaktaydı. Bu anlaşma ile uluslar arası alanda Japon hâkimiyeti resmiyet kazanmış bulunmaktadır.

17 Kasım 1905’te Japon askerlerinin baskısı altında imzalanan Eulsa Anlaşması Kore toprakları üzerindeki tüm resmi yetkinin Japonya’ya verilmesini sağlayan anlaşmadır. Nitekim dönemin bu anlaşmayı imzalayan yetkilileri tarihte Beş Eulsa Suçlusu olarak anılmaktadır.

Japon İsgali İkinci Dunya Savasi

Eulsa Anlaşması ile birlikte Japonya, Kore’de “Genel Valilik” adı altında bir yönetim kurmuş, dış işlerde tamamen Japonya tarafından yönetilmeyi kabul etmiş, herhangi bir yayın yapılması yasaklanmış(afiş, bildiri, gazete)asimilasyon politikaları ile Korelilerin Japonca bir isim alması ve Japonca konuşması zorunlu kılınmıştır.

İşgal sırasında ki protestolarda Japon işgaline karşı gelen Kore halkına bastırma yöntemi olarak işkenceler uygulanmaktaydı. Yapılan işkencelerde hayatını kaybeden 18 yaşındaki Yu Gwan-sun bugün Kore’nin bağımsızlık sembollerinden biri ve ülkenin kahramanı olarak kabul edilmektedir.

Yu Gwan Sun
Yu Gwan-sun 1 Mart Hareketi’ni organize etmekten suçlanmıştır.

1 Mart 1919’da Kore’de ilk olarak öğrencilerin katıldığı protestolar ile başlayan Bağımsızlık Hareketi ile Japon işgaline karşı tepkiler büyümüş uluslar arası alanda büyük bir yankı bulmaya başlamıştır. Prostetolar ile birlikte Bağımsızlık Bildirisi 1919’de bugün Kore’nin başkenti olan Seul’de ilan edildi.

1931 Japonya’nın Mançurya’yı İşgali

1929 Ekonomik Krizi’nin ardından Amerika’nın uluslar arası alandan çekilmesini fırsat bilen Japonya, Mançurya üzerine 19 Eylül 1931’de askeri çıkartma yaptı. Çin’in güç kaybetmiş olması, demiryollarının Japon ordusu tarafından ele geçirilmesiyle sonuçlandı.

1920’lerin sonlarından ekonomik ve siyasi olarak Mançurya üzerinde yetkilere sahip olan Japonya, Çinlilerin demiryolları üzerindeki sabotajını delil göstererek Mançurya’yı işgale başlamıştır. Bu işgalle Japonya, Japon ordusunun gücünü ve hâkimiyetini tüm Asya’ya kanıtlamaya çalışmıştır.

Japon İşgalini Anlatan Yapımlar

The Battleship Island (Hashima Kömür Madeni) 2017

The Battle Ship İsland

IMDb: 7,1

Japon sömürgesi altında 400 Korelinin kömür madenlerinde çalıştırılmak için Hashima Adası’na savaş gemisiyle zorla götürülmesini ve gemideki Korelilerin özgürlük mücadelelerini anlatan yapımlardan biri.

The Assassination (Suikast) 2015

The Assassination

IMDb: 7,3

“Film 1900’lü yılların başlarında Kore – Japon işgali sırasında birçok Kore’li aktivistin Japon yetkililerden saklanarak Çin’de yaptıkları suikast planlarına dayanıyor. Yıl 1933 Shanghai, birinci sınıf keskin nişancı Ahn Ok Yun (Jun Ji Hyun) Japon ordusunun komutanına suikast düzenlemek için komut alır.

Bu sırada Kore geçici hükümet ajanı olan Yeom Seok Jin (Lee Jung Jae) hapishanede olan yoldaşlarını da kurtarmak için Ahn Ok Yun’la birlikte planlar yapmaktadır. Ama bu büyük plan Japonlar tarafından öğrenilir ve grubun içine Ahn Ok Yun’u öldürmesi için bir casus aynı zamanda bir tetikçi olan Hawaii Pistol (Ha Jung Woo) yerleştirilir. Peşinde ki tetikçiden habersiz Ahn Ok Yun bu görevi başarıyla tamamlayabilecek midir?”

Kaynak: bit.ly/2MwTh1e

The Age Of Shadows (Karanlık Görev) 2016

The Age Of Shadows

IMDb: 7,1

“Film, Güney Kore’nin Japon sömürgesi olduğu 1920’lerin sonlarında, Japon karşıtı olan Dürüst Kardeşler adlı bir grubun faaliyetlerini anlatıyor. Bu grup, Seul’deki Japon tesislerine saldırı düzenleyebilmek için Şangay’dan mühimmat getirmeye çalışmakta, Japon ajanları ise buna engel olmak ve ekibi çökertmek istemektedir. Bir zamanlar bağımsızlık hareketinde yer almış, sonradan Japonya hesabına ajanlık yapmaya başlayan Lee, ekibin lideri olan Kim’e resim koleksiyoncusu gibi yaklaşarak daha çok bilgi toplamaya çalışır. Durumun farkında olan Kim de farklı hesaplarla Lee’yi etrafından uzaklaştırmayınca, ikili arasında son derece kırılgan dengelere dayalı ve tehlikeli bir oyun başlar.”

Kaynak: bit.ly/2NoRuuH

Flowers of War (Savaşın Çiçekleri) 2011

Flowers Of War

IMDb: 7,6

“1937’de, Nanking kenti Çin ve Japonya arasında yaşanan savaşta tam arada bombalanan ve yağmalanan nokta olarak kalmıştır. Japon İmparator Ordusu Çin’in başkentini işgal ederken, çaresiz siviller eski zamanlardan kalma bir katedralin duvarları arkasına sığınırlar. Bu katedralde karşılarına çıkan Amerikalı John Miller önce öğrencilerden ibaret bu bir grup sivili daha sonra bölgenin fahişeleri olarak tanınan en güzel kadınlarını kiliseye mecburen kabul eder.”

Kaynak: bit.ly/2TUdAXj

Empire of The Sun (Güneş İmparatorluğu) 1987

Empire of The Sun

IMDb: 7,8

“Jim Graham, ailesiyle birlikte Şanghay’da iyi koşullarda bir yaşam sürmektedir. Fakat İkinci Dünya Savaşı’nın bütün dünyayı saran ateşinden Şanghay da kurtulamaz ve Japonya tarafından işgal edilir.

İşgal sonucu değişen bütün hayatlar gibi, Jim ve ailesi için de her şey altüst olur. Anne ve babasından koparılarak Japonya’daki bir toplama kampına götürülen Jim, sahip olduğu müthiş hayal gücüyle yaşadığı korkunç ortamı, bir maceranın parçası haline getirmeye çalışır ama koşulların sertliği, Jim’in hayal gücünün bile başa çıkamayacağı kadar keskindir.

Steven Spielberg’in, J.G. Ballard’ın yarı otobiyografik romanından uyarlayarak çektiği Güneş İmparatorluğu’nda Christian Bale, on üç yaşındaki haliyle izleyici karşısında.”

Kaynak: bit.ly/33UPRe3

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here