Oscar Akademisi Kararını Açıkladı

Oscar Akademisi

Netflix gibi online platformlarda yayınlanan filmlerin Oscar yarışmasına dahil edilmemesi gerektiği yönünde Steven Spielberg’in ortaya attığı tartışma sonrası Oscar Akademisi kararını açıkladı.

Ünlü yönetmen Steven Spielberg’in fitilini ateşlediği, “Netflix filmleri Oscar’a aday gösterilmesin” talebi Akademi’nin kararıyla reddedildi. Akademi Kurulu, Oscar yarışına kabul edilecek filmler hakkındaki kuralların değiştirilmeyeceğini açıkladı.

Mevcut kurallar, herhangi bir uzun metrajlı filmin en az yedi gün boyunca vizyonda kalmasının ve Los Angeles’ta günde en az üç gösteriminin yapılmış olmasının ardından Oscar komitesine başvuru yapabilmesini içeriyor.

Oscar Akademisi Resim

Ayrıca filmlerin Oscar öncesi ya da sonrasında Netflix, Amazon, Hulu gibi alternatif platformlarda gösterime girebileceği de Akademi Kurulu’nun değiştirmediği kararlar arasında.

Akademi Başkanı John Bailey, yaptığı açıklamada, “Sinema deneyiminin sinema sanatından ayrılmaz bir parça olmasını destekliyoruz ve tartışmamız genellikle bu yönde oldu. Kurallarımız sinema gösterimlerinin olmasını talep ediyor ve Oscar değerlendirmesi için geniş bir yelpazeyi içeren film seçkisinin gönderilmesine izin veriyor” dedi.

Oscar’lı yönetmen Steven Spielberg, Netflix filmlerinin Oscar’dan çıkarılması gerektiğini savunarak Akademi Yöneticiler Toplantısı’nda fikrine destek aramıştı.

Oscar ödüllerini dağıtan Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi üyelerinden olan ünlü yönetmen, internet yayın kanalında gösterilen yapımların Oscar yerine Emmy’de yarışmalarını önermişti.

Oscar Akademisi Kararini Verdi

Spielberg’in Akademi’den Netflix filmlerinin yarışmaya dahil edilmemesini talep etme nedeni, 91. Akademi Ödülleri’nin ödüllü filmi Roma filmiydi. Spielberg, Roma da dahil olmak üzere online platformlarda yer alan filmlerin birer televizyon filmi kabul edilmesi gerektiğini savunuyordu. Ancak birçok ünlü isim tarafından bunun karşısında yer alacak şekilde sert tepkiler gelmişti.

Oscar Akademisi Netflix

Netflix’ten Spielberg’e yanıt gecikmemiş, Netflix’in resmi Twitter hesabından şunlar yazılmıştı:

“Biz sinemayı seviyoruz” denildi. Sevdikleri başka şeyler olduğunu da söyleyen Netflix, bunları şöyle sıraladı: “Satın almaya her zaman gücü yetmeyen insanlar için ya da sinema salonu olmayan yerlerde yaşayan insanlar için erişilir olmak. Aynı anda her yerde, herkesin piyasaya çıkanlardan [film/dizi] hoşlanmasına izin vermek. Film yapımcılarına, sanatlarını paylaşmak için daha fazla yol sunmak. Bunlar birbirini dışlayan şeyler değil.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here