RTÜK, Artık Dijital Yayınları Denetleyecek

RTUK Denetlemesi

Resmi Gazete’de bugün yayınlanan karar ile aylardır konuşulan “RTÜK’ün dijital platformları denetleme” konusuna netlik gelmiş oldu. RTÜK artık Netflix ve BluTv gibi platformları direkt denetleme yetkisine sahip olacak.

“Bu Yönetmeliğin amacı; radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayın hizmetlerinin internet ortamından sunumuna, iletimine, medya hizmet sağlayıcılara yayın lisansı, platform işletmecilerine de yayın iletim yetkisi verilmesine ve söz konusu yayınların denetlenmesine ilişkin usul ve esasları belirlemektir.”

Rtuk Netflix

Yukarıda gördüğünüz yönetmeliğin ilk maddesi RTÜK’ün dijital platformları direkt denetleyebileceğini belirtiyor. Bunun yanında radyo, televizyon vb. yayın hizmetlerini sadece internet üzerinden yapmak isteyen kuruluşların RTÜK’ten lisans alması gerekecek.

“Programların içeriği ve seçimi ile radyo ve televizyon yayın hizmetlerinde bir yayın akış çizelgesi, isteğe bağlı yayın hizmetlerinde ise bir katalog içinde sunulmasına ilişkin düzenleme ve kontrol yetkisine sahip olmayı…”

Yönetmelikte yer alan diğer bir ilginç madde ise yukarı gördüğünüz dördüncü madde. Maddeyi okuduğunuzda “dijital platformların televizyondan ne farkı kalıyor?” diyebileceğiniz bir karar açıklanmış. Yani televizyondaki yayın sisteminden farklılığıyla bizleri çeken dijital platformlar da geleneksel televizyon sistemine döndürülebilir.

Dünyanın her yerinde dijital platform kullanıcıları artarken, bütün medya uzmanlarını geleneksel televizyon izleyicilerinin azalacağını belirtirken ve gelecekte yayın sisteminin tamamen değişeceği öngörülürken bakalım bu karar Türkiye’yi nasıl etkileyecek?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here