Zamanı ve Ruhu Paylaşan Ses: Fatoumata Diawara

Fatoumata Diawara

Fatoumata Diawara’yı daha yakından tanımak isterseniz sizi hemen aşağıya doğru alalım.

Bugüne kadar Damon Albarn’dan Herbie Hancock’a kadar sayısız isme eşlik eden Fatoumata Diawara’yı radarınıza almakta daha fazla gecikmeyin.

Fatoumata Diawara Roportaj

Mali’den çok sayıda dünyaca ünlü müzisyen çıktı. Sizin dışınızda Ali Farka Toure ve Tinariwen Malili müzisyenlere birkaç örnek olarak verilebilir. Sizce neden Mali’den bu kadar muhteşem müzisyenler çıkıyor?

Bana kalırsa bunun asıl sebebi Malililerin kendi geleneksel enstrümanlarını kullanmayı tercih etmesi; bu da bizi atalarımızın ruhlarına yakınlaştırıyor. Her enstrümanın kendine özgü bir dili vardır! Mali’de müzik çok güçlü ve çok derindir.

İnsanlar için müzik, yemek kadar önemlidir. Mali müziğinin dışında elbette diğer türleri de dinliyoruz fakat Mali müziği hakikaten çok derindir. Ali Farka Toure’den önce de onun ‘ataları’ vardı, onlar da dedelerimizin dinlediği şarkıları söylediler. Ayrıca ülkemizi müziğin gücüyle kurtaracağımızı ümit ediyorum.

Üç dilde şarkı söyleyebiliyorsunuz…

Aslında öyle sayılmaz, sadece Bambara dilinde söyleyebiliyorum. Tiyatroda Fransızca da söylüyorum fakat kendimi çok rahat hissettiğimi söyleyemem. Sesimi seyirciye tüm çıplaklığıyla göstermeyi seviyorum! İlk İngilizce şarkı söyleme tecrübem Bobby Womack’in albümü içindi. Biraz endişeliydim fakat albümün prodüktörlüğünü yapan Damon Albarn beni İngilizce şarkı söylemeye ikna etti.

Neden kendinizi çok erken bir yaşta sanatla ifade etmeye başladınız?

Bu dünyaya geldiğimden beri bulabildiğim en iyi iletişim biçimi sanat oldu. Doğru sözcükleri bulmakta hep zorlandım, konuşurken sesimin daima bozuk bir tınısı vardı, yalnızca şarkı söylerken düzeliyordu. Sanatsal ifade her zaman için benim kendimi özgürleştirmeme olanak tanıdı. Benim için sanat tanrının, maneviyatın, birleşmenin, umudun, pozitifliğin yoludur; bildiğim en iyi iletişim aracıdır.

Hayattaki en büyük tutkunuz nedir?

Müzik.

Müzisyen olmak için en büyük ilham kaynağınız ne oldu?

Adaletsizliğin karşısında kendimi ifade edebilme gücü.

Afrika size hangi bakımdan ilham veriyor?

Sadeliği ve paylaşma becerisiyle olduğu kadar sevgisiyle de bana ilham kaynağı oluyor.

Bugüne kadar karşılaştığınız en büyük zorluk veya engel ne oldu?

19 yaşındayken ailemden ayrılıp bilinmeyene yelken açmak.

Sizce bugüne kadarki en büyük başarınız nedir?

Mali-ko’yu kaydetmek; çünkü Mali’de yaşadığımız sorunların algılanmasına gerçek anlamda bir katkısı oldu.

10 yıl içerisinde kendinizi nerede görüyorsunuz?

Henüz bilmiyorum çünkü yalnızca bugünü yaşamaktan yanayım. Biraz fazla hassas olduğumu söyleyebilirim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here